TED Alia­a Koleji
Anasayfa    |   Kayıt Bilgileri   |   İletişim    |    Insan Kaynaklari   |    English     |    Türkçe
 
 
KURUMSAL OKUL ÖNCESİ İLKOKUL ORTAOKUL LİSE DESTEK BİRİMLER   OKULDA YAŞAM
  TED Alia­a Koleji OKUL ÖNCESİ  
TED Izmir Koleji ATATÜRK KÖŞESİ
AtatŘrk K÷sesi
   
TED Izmir Koleji ERASMUS + PROJESİ
   
TED Izmir Koleji ETKİNLİK TAKVİMİ
    Aralık 2017    
Pzt Sal Crs Prs Cum Cts Pzr
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
       
 
 
   

TED   OKUL ├ľNCES─░ E─×─░T─░M PROGRAMI

Anas─▒n─▒f─▒m─▒zda, MEB Okul Öncesi Eğitim Program─▒ çerçevesinde TED Okullar─▒na özgün, “TED Okul Öncesi Eğitim Program─▒” uygulanmaktad─▒r. Buna koşut olarak okulumuz gelişimsel gereksinimleri karş─▒lamay─▒, gelişim alanlar─▒n─▒n birbiri ile olan dinamik etkileşimini desteklemeyi, öğrencinin tüm alanlar─▒ndaki davran─▒şlar─▒n─▒ daha üst düzeye ç─▒karmay─▒, çeşitlendirmeyi ve zenginleştirmeyi hedeflemektedir. Oyun merkezli etkinliklerde, çocuğun aktif kat─▒l─▒m ve yaşayarak öğrenme ilkeleri temel al─▒n─▒r. Haftal─▒k program dahilinde; Beden Eğitimi, El Sanatlar─▒, Müzik, ─░ngilizce, Bilgisayar gibi etkinlikler branş öğretmenleri taraf─▒ndan yürütülür.


TED   YABANCI D─░L E─×─░T─░M─░

TED AL─░A─×A KOLEJ─░'nde, uygulanan “A─č─▒rl─▒kl─▒ Yabanc─▒ Dil Program─▒” gere─či, ─░ngilizce dil e─čitimi okul öncesi 5- 6 ya┼č aral─▒─č─▒nda verilir. Haftada 10 saatlik program─▒m─▒zda uygulanan ─░ngilizce program─▒n─▒n temel amac─▒, ö─črencilere ─░ngilizceyi sevdirmek, ba┼čka bir dilin varl─▒─č─▒n─▒n fark─▒na varmalar─▒n─▒ sa─člamak ve bu dili ö─črenmeye istek uyand─▒rmakt─▒r. Yaparak ya┼čarak ö─črenme ilkesinden hareketle; el i┼či ve resim çal─▒┼čmalar─▒, bilgisayar destekli etkinlikler, ┼čark─▒lar, projeler, öyküler kullan─▒lmaktad─▒r. 
Anas─▒n─▒f─▒m─▒zda, TED Genel Merkezi taraf─▒ndan yaz─▒lan ve tüm TED okullar─▒nda uygulanmakta olan “TEDdy is Ready” isimli kitab─▒m─▒z kullan─▒lmaktad─▒r. Ö─črencilerimiz, kendi okullar─▒na ait bu ay─▒c─▒k yard─▒m─▒yla okul d─▒┼č─▒ndaki ortamlarda da ─░ngilizceyi kullanmaktad─▒rlar. Bunun yan─▒ s─▒ra, ö─črencilerimize evde ─░ngilizce kullanma ortam─▒ yaratmak amac─▒yla oyun CDleri ve online olarak oynayabildikleri e─členceli ─░ngilizce oyunlar ile dil ö─črenimi peki┼čtirilmektedir. TED Genel Merkezi taraf─▒ndan haz─▒rlanan ve Talim ve Terbiye Kurulunun onaylad─▒─č─▒, K12 müfredat─▒m─▒za uygun olarak temalar ve kazan─▒mlar belirlenmektedir.
─░ngilizce e─čitiminde, tüm dil ö─čretim yöntem ve teknikleri, ö─črenciden beklenen ilgiyi sa─člamak için kullan─▒l─▒r. Her ö─črencinin farkl─▒ ö─črenme ┼čekli oldu─ču dü┼čüncesi ile s─▒n─▒f içi etkinliklerin ve uygulanan tekniklerin, görsel, i┼čitsel olmas─▒na ve ö─črencinin ö─čretilenleri ya┼čam─▒na geçirebilmesine destekleyici olmas─▒na özen gösterilir.


TED   KADROMUZ VE ├ľ─×RETMEN VEL─░ G├ľR├ť┼×ME G├ťNLER─░

ADI SOYADI GÖREV─░
Neslihan MAYATÜRK ─░lkokul Müdürü
Zümra TÜRKMEN Müdür Yard─▒mc─▒s─▒
Esen Cansu ÖZTÜRK Rehber Ö─čretmen
Duygu AKDEM─░R EFE Anas─▒n─▒f─▒ Ö─čretmeni
─░mren CO┼×KUNASLAN ─░ngilizce Ö─čretmeni
Nihan YETER ─░ngilizce Ö─čretmeni
Marwen NAMOUCH─░ ─░ngilizce Ö─čretmeni
Sibel ÇEL─░K Görsel Sanatlar Ö─čretmeni
Yücel GEZER Müzik Ö─čretmeni
Samet TEZCAN Bili┼čim Tekn.Ö─čretmeni
Cem ÇAVDAR Oyun ve Spor Ö─čretmeni
Derya ─░LHAN Okul Öncesi Usta Ö─čretici
Ceyda GÜVEN Okul Öncesi Usta Ö─čretici
U─čur YA┼×AR Satranç Usta Ö─čretmeni
Hakan ┼×EN Halk Oyunlar─▒ Ö─čretmeni
Berkan BE┼×ÇINAR Ritim ve Dans Uzman Ö─čretmeni

TED   G├ťNL├ťK ZAMAN ├ç─░ZELGES─░

TED   PS─░KOLOJ─░K DANI┼×MA VE REHBERL─░K B─░R─░M─░

Esen Cansu ÖZTÜRK

Psikolojik Dan─▒┼čman ve Rehberlik Uzman─▒

(─░lkokul - Ortaokul Bölümü)

c.ozturk@tedaliaga.k12.tr

 Hakan ARSLAN

 Psikolojik Dan─▒┼čman ve Rehberlik Uzman─▒

 (Lise Bölümü)

 h.arslan@tedaliaga.k12.tr

  

Psikolojik Dan─▒┼čma ve Rehberlik (PDR) Birimimiz, okulumuzda ö─črenim gören tüm ö─črencilerimizin geli┼čim dönemi özelliklerini dikkate alarak kar┼č─▒la┼čt─▒klar─▒ güçlükleri, sorun haline dönü┼čmeden çözmelerine yard─▒mc─▒ olmay─▒ ve kendini tan─▒yan, uyum ve ileti┼čim becerilerine sahip, çevresine duyarl─▒, mutlu, sa─čl─▒kl─▒ ve yarat─▒c─▒ bireyler olmalar─▒na katk─▒da bulunmay─▒ amaçlamaktad─▒r. Bu do─črultuda; ça─čda┼č rehberlik modellerinden yararlanmakta, okulumuzun ve toplumun gereksinimlerine göre çal─▒┼čmalar─▒n─▒ planlamakta, ö─črenci merkezli bir yakla┼č─▒m içinde en iyi hizmete ula┼čmay─▒ hedeflemektedir.

 PDR Birimimizin taraf─▒ndan sunulan hizmetler a┼ča─č─▒da belirtilen ┼čekilde özetlenebilir;

Oryantasyon Çal─▒┼čmalar─▒: Okulumuza yeni ba┼člayan ve kademeler aras─▒ geçi┼č yapan ö─črencilerimizin en k─▒sa sürede uyum sa─člamalar─▒ için gerekli bireysel ve grup destek çal─▒┼čmalar─▒ yap─▒lmaktad─▒r.

Ö─črenci Tan─▒ma Çal─▒┼čmalar─▒: Ö─črencilerimizin psiko-sosyal geli┼čimlerini tamamlayarak mutlu ve ba┼čar─▒l─▒  bireyler olabilmeleri  için öncelikle  kendilerini  tan─▒y─▒p; yetenek, ilgi ve beklentilerinin fark─▒nda olmalar─▒ ve  bireysel kimliklerini bu güçlü─čü temelde in┼ča etmeleri öncelikli hedefimizdir. Bu hedefimizi gerçekle┼čtirmek amac─▒yla bireysel rehberlik görü┼čmeleri ve envanter uygulamalar─▒ yap─▒lmaktad─▒r.

Akademik Rehberlik: Okulumuzda verilen e─čitim ve ö─čretimde ö─črencilerimizin ald─▒─č─▒ e─čitimin kal─▒c─▒ olup temellendirilmesi amac─▒yla; ders çal─▒┼čma teknikleri, s─▒nav taktikleri, s─▒nav kayg─▒s─▒ konular─▒nda bireysel ve grup görü┼čmeleri, envanter uygulamalar─▒, bilgilendirme sunumlar─▒ ve  seminerler gerçekle┼čtirilmektedir.

Mesleki Rehberlik: Ö─črencilerimizin hayatlar─▒ndaki en önemli seçimlerinden biri olan meslek tercihini, kendi ilgi ve yetenekleri do─črultusunda yapmalar─▒ ve bu yolda emin ad─▒mlarla ilerlemelerini sa─člamak amac─▒yla  birimimiz taraf─▒ndan bireysel rehberlik görü┼čmeleri, envanter çal─▒┼čmalar─▒, bilgilendirme sunumlar─▒ ve  kariyer fuar─▒ gerçekle┼čtirilmektedir.

Bireysel ve Grup Psikolojik Dan─▒┼čma Hizmeti: Belirli ya┼č gruplar─▒nda fiziksel ve sosyal geli┼čime ba─čl─▒ olarak birey pek çok sorun ya┼čayabilmektedir. Özellikle günümüz ko┼čullar─▒nda h─▒zl─▒ bir sosyal ve kültürel de─či┼čim ya┼čan─▒rken ö─črencilerimizin bu ko┼čullara ayak uydurabilmeleri ve güçlü bir kimlik in┼ča edebilmeleri ad─▒na ça─čda┼č rehberlik ilkeleri do─črultusunda bireysel ve grup psikolojik dan─▒┼čma hizmeti sa─članmaktad─▒r.

               Okulumuzda Uygulanan Psikolojik Dan─▒┼čma Hizmetinin Dayand─▒─č─▒ Temel ─░lkeler

  • ─░nsan Sayg─▒ya De─čer Bir Varl─▒kt─▒r: Her birey sahip oldu─ču özellikler bak─▒m─▒ndan biriciktir. Dolay─▒s─▒yla insano─člu dili, dini, cinsiyeti, sosyal s─▒n─▒f─▒, fiziksel ve psikolojik özellikleri, arzular─▒, dü┼čünceleri, tercihleri ve kararlar─▒ bak─▒m─▒ndan sayg─▒ya de─čer bir varl─▒kt─▒r.

 

  • Her Birey Seçme ve Karar Verme Özgürlü─čüne Sahiptir: Rehberlik, bireye seçme özgürlü─čü tan─▒yan çevrelerde var olabilir ve rehberli─čin görevi bireyin bu özgürlü─čünü kullanabilmesi için seçenekleri alg─▒layabilmesine ve do─čru tercihler yapmas─▒na yard─▒mc─▒ olmaya çal─▒┼čmakt─▒r.

 

  • Rehberlik Hizmetlerinde Yürütülmesinde Gönüllülük Esast─▒r: Hiç kimseye, bu hizmetlerden yararlanmas─▒ için bask─▒ yap─▒lamaz. Rehberlik hizmetleri zorlamayla de─čil, kat─▒l─▒m ve i┼čbirli─či içerisinde yürütülür.

 

  • Rehberlik Hizmetlerinin Yürütülmesinde Gizlilik Esast─▒r: Rehberlik hizmetlerinin yürütülmesi esnas─▒nda dan─▒┼čman─▒n mahremiyetine sayg─▒ duymakta ve dan─▒┼čan─▒n s─▒rlar─▒n─▒n saklanmas─▒na özen gösterilmektedir. Dan─▒┼čma ortamlar─▒nda güvenin olu┼čturulabilmesi için gizlilik ilkesine titizlikle uyulmaktad─▒r.

 

  • Rehberlik Hizmetlerinde Bireysel Farklara Sayg─▒ Duyulmal─▒d─▒r: Bireyler yetenek, ilgi, de─čer, tutum, geli┼čim özellikleri, psikolojik, kültürel, sosyal ve ekonomik yönleri bak─▒m─▒ndan birbirinden farkl─▒l─▒k gösterirler. Rehberlik hizmetleri yürütülürken bu özellikler göz önünde bulundurulmaktad─▒r.
  • Rehberlik Hizmetleri Profesyonel Bir Yard─▒m Sürecidir: Rehberlik hizmetleri  belli bir plan ve program dahilinde yürütülmektedir. Bu i┼či yürüten ki┼čilerin alanda gerekli e─čitimi alm─▒┼č ve gerekli yeterlili─če ula┼čm─▒┼č olmas─▒ gerekir. Rehberlik hizmetleri uzmanlar─▒n liderli─činde, idareci, ö─čretmen ve di─čer okul personeli  i┼čbirli─či içerisinde yürütülmektedir.

 

  • Rehberlik Hizmetleri E─čitimin Ayr─▒lmaz Bir Parças─▒d─▒r: E─čitimin, ö─čretim ve yönetim gibi geleneksel iki i┼člevinin yan─▒nda geli┼čmekte olan rehberlik hizmetleri üçüncü temel aya─č─▒n─▒ olu┼čturmaktad─▒r. Rehberlik hizmetleri yürütülürken e─čitimin di─čer fonksiyonlar─▒ ile ahenk içerisinde olmas─▒na dikkat edilmektedir.

Koruyucu ve Önleyici Rehberlik: Ö─črencilerimizin ya┼čant─▒lar─▒nda kar┼č─▒la┼čma olas─▒l─▒─č─▒ olan problemleri henüz ortaya ç─▒kmadan engellemek amac─▒yla sunulan rehberlik hizmetidir.

 

PDR uzmanlar─▒m─▒z, ö─črenciler hakk─▒nda do─čru de─čerlendirmeler yapabilmek ve okul ile ev aras─▒ndaki uygulamalar─▒n tutarl─▒l─▒─č─▒n─▒ sa─člayabilmek amac─▒yla ebeveyn görü┼čmeleri de yapmaktad─▒rlar. Velilerimizin veya okulun öngördü─čü bu görü┼čmelerin, PDR Birimi’nden randevu al─▒narak gerçekle┼čtirilmesi i┼čleyi┼čin aksamamas─▒ aç─▒s─▒ndan önem ta┼č─▒maktad─▒r.


TED   REHBERL─░K B─░R─░M─░ VEL─░ B├ťLTENLER─░

OKUL ÖNCES─░ BÖLÜMÜ VEL─░ BÜLTENLER─░M─░Z

KONU : ARKADA┼×LIK (TIKLAYINIZ)

KONU : SORUMLULUK (TIKLAYINIZ)


TED   ├ľN KAYIT FORMU

Ön Kay─▒t Formuna Ula┼čmak ─░çin TIKLAYINIZ


 
     
       
  TED Alia­a Koleji HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ  
 
k12net Sistemi - TED Aliaga Koleji   TED Aliaga Koleji Okul Aile birligi Haber   Veli El Kitapšigi - TED Aliaga Koleji    
               
TED Genel Merkez - TED Izmir Koleji   Tanitim videolari - TED Aliaga Koleji   Veli BŘlteni - TED Aliaga Koleji   TED Mesale Dergisi - TED Aliaga Koleji  
 
TEDMEM - TED Aliaga Koleji 10.000 Genš Mesale TED ▄nversitesi TED ▄nivesitesi Sanal Tur  
 
TEDMEM - TED Aliaga Koleji
   
TEDMEM - TED Aliaga Koleji